A terminál bemutatása

A Terminál a GNOME terminálprogramja.

A terminál

A terminál a számítógép egy szövegbeviteli pontja, amelyet parancssori felületnek (CLI) is nevezünk.

Fizikai terminálok

Az IBM 3270, VT100 és sok más hardverterminálok voltak, amelyeket már nem gyártanak fizikai eszközként. Ezen terminálok helyettesítőjeként szolgálnak a terminálemulátorok.

Terminálemulátorok

Emulálásnak nevezzük egy program képességét egy másik program vagy eszköz viselkedésének utánzására.

A tty néven is ismert terminálemulátor egy olyan program, amely egy videoterminált emulál a grafikus felhasználói felületet használó modern számítógépeken, és interaktív hozzáférést biztosít a csak parancssori környezetben futó programokhoz. Ezek az alkalmazások futhatnak ugyanazon a számítógépen, vagy egy telnet, ssh vagy betárcsázós kapcsolaton elért távolin.

VTE

A virtuális terminálkörnyezet (VTE) egy olyan terminálemulátor, amely grafikus környezetben emulál egy szöveges terminált. A Terminál nagyrészt a VTE-n alapul. A VTE olyan felületi elemeket tartalmaz, amelyek egy teljes funkcionalitású terminálemulátort valósítanak meg.

Parancsértelmező

A parancsértelmező egy olyan program, amely a terminálban parancsok vagy más programok meghívására vagy elindítására ad lehetőséget. Ezen kívül lehetővé teszi könyvtárak tartalmának megjelenítését és tallózását is. A népszerű parancsértelmezők közé tartozik a Bash, rsh, tsh, fish.

Escape sorozatok

Az Escape sorozat egy olyan karaktersorozat, amelyet adatok jelentésének megváltoztatására használnak a terminálban. Az Escape sorozatok akkor használatosak, amikor a számítógépnek csak egy csatornája van információk oda-vissza küldésére. Az Escape sorozatok használatával lehet megkülönböztetni a parancsként végrehajtandó vagy tárolandó és megjelenítendő információként küldött adatokat.

Prompt

A prompt vagy parancsprompt egy karaktersorozat, amellyel a parancssori környezetben a parancsértelmező jelzi, hogy készen áll a parancsok fogadására.

A prompt általában a $, %, # vagy > karakterekre végződik, és információkat tartalmaz az aktuális munkakönyvtár elérési útjáról. Unix alapú rendszereken általában $ vagy # a felhasználó szerepétől függően: $ normál felhasználó, # root esetén.

Parancs

A prompt mögé végrehajtási céllal beírt szöveget parancsnak nevezzük. Ez a program nevéből és a viselkedésének módosítása érdekében beírt további paraméterekből épül fel.