Itt vagy: Kezdőlap Ugorj fejest a Python 3-ba

Nehézségi szint: ♦♢♢♢♢

A Python telepítése

Tempora mutantur nos et mutamur in illis. (Az idők változnak, és mi változunk velük.)
– régi római közmondás

 

Ugorj fejest

Mielőtt elkezdenél a Python 3-ban programozni, telepítened kell azt. De valóban kell?

Melyik Python illik hozzád?

Ha egy ISP által működtetett fiókot használsz, akkor lehet hogy a szolgáltató már telepítette a Python 3-at. A legtöbb népszerű GNU/Linux disztribúció az alaptelepítésben a Python 2-t tartalmazza, de egyre több a Python 3-at is elérhetővé teszi. A Mac OS X tartalmazza a Python 2 parancssori változatát, de ezen írás készítésekor nem tartalmazza a Python 3-at. A Microsoft Windows nem tartalmazza a Python egyik verzióját sem. De ne ess kétségbe! Függetlenül az operációs rendszertől, kattintgatva felteheted a Pythont.

A Python 3 megléte a legegyszerűbb módon Linux vagy Mac OS X rendszeren a parancssorból ellenőrizhető. A parancssor megnyitása után add ki a python3 (kisbetűkkel, szóköz nélkül) parancsot, nyomd meg az ENTER-t, és figyeld az eredményt. Az otthoni Linux rendszeremen a Python 3.1 már telepítve van, és ez a parancs a Python interaktív parancsértelmezőjébe juttat.

mark@atlantis:~$ python3
Python 3.1 (r31:73572, Jul 28 2009, 06:52:23) 
[GCC 4.2.4 (Ubuntu 4.2.4-1ubuntu4)] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>

(A Python interaktív parancsértelmezőből való kilépéshez írd be az exit() parancsot, és nyomd meg az ENTER-t.)

A webszolgáltatóm Linuxot futtat, és parancssori hozzáférést is biztosít, de a kiszolgálóra a Python 3 nincs telepítve. (Fúj!)

mark@manganese:~$ python3
bash: python3: command not found

Vissza a részt indító kérdésre: „Melyik Python illik hozzád?” Az, amelyik a meglévő számítógépeden fut.

[Olvasd tovább a Windows utasításokért, vagy ugorj a Telepítés Mac OS X-en, Telepítés Ubuntu Linuxon vagy a Telepítés más rendszerekre részre.]

Telepítés Microsoft Windowson

A Windows manapság két architektúrát támogat: ezek a 32 bites és 64 bites. Természetesen számos különböző verzió létezik a Windowsból – XP, Vista, Windows 7 – de a Python mindegyiken fut. A fontosabb megkülönböztetés a 32 bit és 64 bit közt van. Ha nem tudod, milyen architektúrád van, akkor az valószínűleg 32 bites.

Nyisd meg a python.org/download/ oldalt, és töltsd le az architektúrának megfelelő Python 3 Windows telepítőt. A lehetőségek valahogy így néznek ki:

Ide nem akarok közvetlen letöltési linkeket bemásolni, mert a Python folyamatosan kap kisebb frissítéseket, és nem akarom, hogy miattam maradj le fontos frissítésekről. Mindig a legújabb Python 3.x verziót töltsd le, hacsak nincs valami ezoterikus indokod.

  1. [Windows ablak: fájl megnyitása biztonsági figyelmeztetés]

    Miután a letöltés befejeződött, kattintson duplán az .msi fájlra. A Windows megjelenít egy biztonsági figyelmeztetést, mivel végrehajtható kód futtatására készülsz. A hivatalos Python telepítőt a Python Software Foundation írja alá, a Python fejlesztését felügyelő non-profit szervezet. Ne fogadj el utánzatokat!

    A Python 3 telepítő futtatásához kattints a Futtatás gombra.

  2. [Python telepítő: válaszd ki, hogy a Python 3.2-t a számítógép minden felhasználója számára telepíted-e]

    A telepítő első kérdése arra vonatkozik, hogy a Python 3-at minden felhasználó számára, vagy csak magadnak szeretnéd telepíteni. Az alapértelmezett beállítás az „install for all users,” amely a lehető legjobb választás, hacsak nincs nyomós okod másként dönteni. (Az egyik lehetséges ok, ami miatt az „install just for me” lehet szükséges, hogy a Pythont a céges gépedre telepíted, és nincs rendszergazdai jogosultságod a Windowshoz. De akkor miért telepítesz Pythont a cég windowsos rendszergazdájának engedélye nélkül? Ne keverj bajba!)

    Kattints a Next gombra a telepítési típus elfogadásához.

  3. [Python telepítő: cél könyvtár kiválasztása]

    A telepítő ezután megkér egy cél könyvtár kiválasztására. A Python 3.2.x minden verziójának alapértelmezése a C:\Python32\, amely a legtöbb felhasználónak megfelelően fog működni, hacsak nincs egyedi okod megváltoztatni. Ha külön meghajtó betűjelet tartasz fent alkalmazások telepítéséhez, akkor a beépített verzérlőelemek használatával kitallózhatod, vagy beírhatod az elérési út nevét a megfelelő mezőbe. A Python nem csak a C: meghajtóra telepíthető, bármely meghajtó bármely mappája megfelel.

    Kattints a Next gombra a cél könyvtár elfogadásához.

  4. [Python telepítő: a Python 3.2 személyre szabása]

    A következő oldal bonyolultnak tűnik, de igazából nem az. Sok más telepítőhöz hasonlóan lehetőséged van a Python 3 néhány összetevőjének kihagyására. Ha a lemezterület különösen szűkös, akkor bizonyos összetevők elhagyhatók.

  5. [Python telepítő: lemezhely-igények]

    Ha nem tudod, mennyi lemezterületed van, nyomd meg a Disk Usage gombot. A telepítő felsorolja a meghajtó betűjeleket, kiszámolja mennyi terület érhető el az egyes meghajtókon, és kiszámítja mennyi marad a telepítés után.

    Nyomd meg az OK gombot a „Customizing Python” oldalra való visszatéréshez.

  6. [Python telepítő: a Test Suite lehetőség eltávolítása 9812 KB lemezterületet spórol meg]

    Ha egy lehetőséget ki akarsz hagyni, akkor kattints az előtte lévő legördülő gombra, és válaszd az „Entire feature will be unavailable” lehetőséget. A Test Suite kihagyásával például komoly 9812KB lemezterületet spórolhatsz.

    Kattints a Next gombra a telepítési beállítások elfogadásához.

  7. [Python telepítő: folyamatjelző]

    A telepítő átmásolja az összes szükséges fájlt a kiválasztott cél könyvtárba. (Ez olyan gyorsan történik, hogy háromszor kellett próbálkoznom, hogy képernyőképet készíthessek róla!)

  8. [Python telepítő: a telepítés kész. Special Windows thanks to Mark Hammond, without whose years of freely shared Windows expertise, Python for Windows would still be Python for DOS.]

    Nyomd meg a Finish gombot a telepítőből való kilépéshez.

  9. [Windows Python Shell, grafikus interaktív parancsértelmező Pythonhoz]

    A Start menüben lennie kell egy új, Python 3.2 nevű elemnek. Ezen belül van egy IDLE nevű program. Válaszd ki ezt az elemet az interaktív Python parancsértelmező futtatásához.

[Ugrás a Python Shell használatára]

Telepítés Mac OS X-en

Minden modern Macintosh számítógép az Intel processzort használja (a legtöbb windowsos PC-hez hasonlóan). A régebbi Macek a PowerPC processzorokat használták. Nem kell értened a különbséget, mert csak egy Mac Python telepítő van minden Machez.

Keresd fel a python.org/download/ oldalt, és töltsd le a Mac telepítőt. A neve nagyjából ez: Python 3.2.2 Mac OS X 64-bit/32-bit x86-64/i386 Installer (for Mac OS X 10.6 and 10.7 [2]), bár a verziószám változhat. Mindenképp a 3.x, és ne a 2.x verziót töltsd le.

  1. [a Python telepítő lemezkép tartalma]

    A böngésző automatikusan csatolja a lemezképet, és megnyit egy Finder ablakot a tartalom megjelenítéséhez. (Ha ez nem történik meg, akkor keresd meg a lemezképet a letöltések mappában, és kattints duplán a csatolásához. A neve nagyjából python-3.2.dmg lesz.) A lemezkép számos szövegfájlt tartalmaz (Build.txt, License.txt, ReadMe.txt), és a tényleges telepítőcsomagot, a Python.mpkg-t.

    Kattints duplán a Python.mpkg telepítőcsomagra a Mac Python telepítő elindításához.

  2. [Python telepítő: üdvözlőképernyő]

    A telepítő első oldala röviden leírja magát a Pythont, majd további részletekért a ReadMe.txt fájl elolvasására utasít (amit nem olvastál el, ugye?).

    Kattints a Continue gombra a folytatáshoz.

  3. [Python telepítő: információk a támogatott architektúrákról, lemezterületről és az elfogadható cél mappákról]

    A következő oldal néhány tényleg fontos információt tartalmaz: a Python a Mac OS X 10.3 vagy újabb verziót igényel. Ha még mindig a Mac OS X 10.2-t használod, akkor igazán ideje frissíteni. Az Apple már nem biztosít biztonsági frissítéseket az operációs rendszeredhez, és számítógéped valószínűleg veszélybe kerül, valahányszor kapcsolódsz az internetre. Ráadásul a Python 3-at sem futtathatod.

    Kattints a Continue gombra a folytatáshoz.

  4. [Python telepítő: szoftver licencszerződés]

    Mint minden jó telepítő, a Python telepítő is megjeleníti a szoftver licencszerződést. A Python nyílt forrású, és licencét jóváhagyta az Open Source Initiative. A Pythonnak története során számos tulajdonosa és támogatója volt, és mind rajta hagyta a nyomát a szoftverlicencen. A végeredmény azonban ez: a Python nyílt forrás, és bármely platformon tetszőleges célra felhasználhatod bármilyen díj vagy ellentételezési kötelezettség nélkül.

    Kattints újra a Continue gombra a folytatáshoz.

  5. [Python telepítő: a licencszerződés elfogadása]

    Az általános Apple telepítő-keretrendszer miatt el kell „fogadnod” a szoftverlicencet a telepítés befejezéséhez. Mivel a Python nyílt forrású, valójában abba „egyezel bele”, hogy a licenc további jogokat ad, nem pedig elvesz azokból.

    Kattints az Agree gombra a folytatáshoz.

  6. [Python telepítő: szabványos telepítőképernyő]

    A következő képernyő lehetővé teszi a telepítés helynek módosítását. A Pythont a rendszerindító meghajtóra kell telepítened, de a telepítő a korlátozásai miatt ezt nem kényszeríti ki. Igazából nekem soha nem kellett a telepítés helyét módosítanom.

    Erről a képernyőről személyre szabhatod a telepítendő összetevőket, azok némelyikét kihagyhatod. Ehhez kattints a Customize gombra, egyébként kattints az Install gombra.

  7. [Python telepítő: egyéni telepítés képernyő]

    Ha az egyéni telepítést választod, akkor a telepítő a következő összetevők listáját jeleníti meg:

    Kattints az Install gombra a folytatáshoz.

  8. [Python telepítő: rendszergazdai jelszó megadása ablak]

    Mivel rendszerszintű keretrendszereket és binárisokat telepít a /usr/local/bin/ alá, a telepítő bekéri a rendszergazdai jelszót. A Mac Python nem telepíthető rendszergazdai jogosultságok nélkül.

    Kattints az OK gombra a telepítés megkezdéséhez.

  9. [Python telepítő: folyamatjelző]

    A telepítő megjelenít egy folyamatjelzőt, mialatt a kiválasztott összetevőket telepíti.

  10. [Python telepítő: a telepítés sikerült]

    Ha minden jól ment, a telepítő egy nagy zöld pipát jelenít meg, ezzel jelzi a telepítés sikeres befejeződését.

    Nyomd meg a Close gombot a telepítőből való kilépéshez.

  11. [az /Applications/Python 3.2/ mappa tartalma]

    Feltételezve, hogy nem változtattad meg a telepítés helyét, az újonnan telepített fájlokat a Python 3.2 mappában találod az /Applications mappán belül. A legfontosabb része az IDLE, a grafikus Python Shell.

    Kattints duplán az IDLE elemre a Python Shell elindításához.

  12. [Mac Python Shell, grafikus interaktív parancsértelmező Pythonhoz]

    A Python Shellben fogod a legtöbb időt eltölteni a Python felfedezésével. A könyv példái feltételezik, hogy el tudsz jutni a Python Shellbe.

[Ugrás a Python Shell használatára]

Telepítés Ubuntu Linuxon

A korszerű Linux disztribúciókat előre lefordított, telepítésre kész alkalmazások hatalmas tárolói támogatják. A pontos részletek disztribúciónként eltérők. Ubuntu Linuxon a Python 3 telepítésének legegyszerűbb módja a Szoftverközpont ikon az Indítón.

  1. [Szoftverközpont: a Canonical által karbantartott alkalmazások]

    A Szoftverközpont indításakor előre kiválasztott, különböző kategóriákban lévő alkalmazások listáját jeleníti meg. Néhány már telepítve van, a legtöbb nincs. Mivel a tároló több, mint 10,000 alkalmazást tartalmaz, különböző szűrőkkel szűkítheted a megjelenített alkalmazások körét. Az alapértelmezett szűrő a „Canonical által karbantartott alkalmazások”, amely a Canonical, az Ubuntu Linuxot létrehozó és karbantartó cég által hivatalosan támogatott alkalmazások egy kisebb halmaza.

  2. [Szoftverközpont: az összes nyílt forrású alkalmazás]

    A Python 3 xxx ez törlendőxxx is not maintained by Canonical, so the first step is to drop down this filter menu and select „All Open Source applications.”

  3. [Szoftverközpont: a Python 3 keresése]

    Használd a jobb felső Keresés mezőt a Python 3 megkeresésére.

  4. [Szoftverközpont: válaszd ki a Python 3.2 csomagot]

    Az alkalmazások listája leszűkült a Python 3-at. Két csomagra lesz szükséged. Az első a Python (v3.2). Ez magát a Python értelmezőt tartalmazza.

  5. [Szoftverközpont: válaszd ki az IDLE for Python 3.2 csomagot]

    A második csomag is közvetlenül a közelben van: IDLE (a Python-3.2 használatával). Ez egy grafikus Python Shell, amelyet a könyvben mindenütt használni fogsz.

    A két csomag bejelölése után nyomd meg a Változtatások végrehajtása gombot.

  6. [Szoftverközpont: módosítás alkalmazása]

    A csomagkezelő bekéri a rendszergazdai jelszót.

    Nyomd meg a Hitelesítés gombot a folytatáshoz.

  7. [Szoftverközpont: letöltési folyamatjelző]

    A csomagkezelő megjelenít egy folyamatjelzőt, mialatt letölti a szükséges csomagokat a Canonical internetes tárolójából.

  8. [Szoftverközpont: telepítési folyamatjelző]

    A csomagok letöltése után a csomagkezelő automatikusan megkezdi a telepítésüket.

  9. [Szoftverközpont: az új alkalmazások telepítve]

    Ha minden jól ment, akkor a csomagkezelő visszatér a csomagok oldalára.xxx Most már bezárhatod a Szoftverközpontot.

    A Python Shellt a Dashból, a Fejlesztés alkalmazáskategória alatt, az IDLE kiválasztásával, vagy a keresőmezőbe való begépelésével érheted el.

  10. [Linux Python Shell, grafikus interaktív parancsértelmező Pythonhoz]

    A Python Shellben fogod a legtöbb időt eltölteni a Python felfedezésével. A könyv példái feltételezik, hogy el tudsz jutni a Python Shellbe.

[Ugrás a Python Shell használatára]

Telepítés más rendszerekre

A Python 3 számos különböző platformon érhető el. Konkrétabban elérhető gyakorlatilag minden Linux, BSD és Solaris-alapú disztribúcióban. A Red Hat Linux például a yum csomagkezelőt használja. A FreeBSD saját port- és csomaggyűjteménnyel rendelkezik, a SUSE a zypper, a Solaris pedig a pkgadd csomagkezelőt használja. Egy gyors webes keresés a Python 3 + az operációs rendszered nevére megmondja, hogy elérhető-e a Python 3 csomag, és hogyan kell telepíteni.

A Python Shell használata

A Python Shell az, ahol felfedezheted a Python szintaxisát, interaktív segítséget kaphatsz a parancsokhoz, és megkeresheted rövid programok hibáit. A grafikus Python Shell (IDLE) is tartalmaz egy tisztességes szövegszerkesztőt, amely támogatja a Python szintaxiskiemelést, és integrálódik a Python Shellbe. Ha még nincs kedvenc szövegszerkesztőd, akkor adj egy esélyt az IDLE-nek.

Kezdjük az elején. A Python Shell önmagában egy lenyűgöző interaktív játszótér. Ebben a könyvben a következőhöz hasonló példákat fogsz látni:

>>> 1 + 1
2

A három hegyes zárójel (>>>) a Python Shell promptját jelzi. Ezt a részt ne gépeld be. Ez csak azt jelzi, hogy az utána következő részt a Python Shellbe kell írni.

Az 1 + 1 a begépelendő rész. A Python Shellbe bármilyen érvényes Python kifejezést vagy parancsot beírhatsz. Ne félj, nem harap! A legrosszabb esetben egy hibaüzenetet kapsz. A parancsok azonnal végrehajtásra kerülnek (amint megnyomod az ENTER-t); a kifejezések azonnal kiértékelésre kerülnek, és a Python Shell kiírja az eredményt.

A 2 a kifejezés kiértékelésével kapott eredmény. Úgy tűnik, az 1 + 1 egy érvényes Python kifejezés. Az eredmény természetesen 2.

Próbáljunk ki egy másikat.

>>> print('Szia világ!')
Szia világ!

Elég egyszerű, ugye? De a Python Shellben egy csomó minden mást is csinálhatsz. Ha bármikor elakadsz – nem emlékszel egy parancsra, vagy hogy egy adott függvény milyen argumentumokat vár – akkor interaktív segítségét kérhetsz a Python Shellben. Írd be a help parancsot, és nyomd meg az ENTER-t.

>>> help
Type help() for interactive help, or help(object) for help about object.

A súgónak két módja van. Kérhetsz segítséget egy adott objektumról, amely kiírja (angolul) a dokumentációt, és visszajuttat a Python Shell prompthoz. Ezen kívül beléphetsz a súgó módba is, ahol a Python kifejezések kiértékelése helyett csak kulcsszavakat vagy parancsneveket írhatsz be, és a parancsértelmező (angolul) kiír mindent, amit az adott parancsról tud.

Az interaktív súgó módba való belépéshez írd be a help() kifejezést, és nyomd meg az ENTER-t.

>>> help()
Welcome to Python 3.2!  This is the online help utility.

If this is your first time using Python, you should definitely check out
the tutorial on the Internet at http://docs.python.org/tutorial/.

Enter the name of any module, keyword, or topic to get help on writing
Python programs and using Python modules.  To quit this help utility and
return to the interpreter, just type "quit".

To get a list of available modules, keywords, or topics, type "modules",
"keywords", or "topics".  Each module also comes with a one-line summary
of what it does; to list the modules whose summaries contain a given word
such as "spam", type "modules spam".

help> 

Figyeld meg, hogy a prompt hogyan változik: >>> -> help>. Ez emlékeztet, hogy az interaktív súgó módban vagy. Most megadhatsz egy tetszőleges kulcsszót, parancsot, modulnevet, függvénynevet – gyakorlatilag bármit, amit a Python megért – és elolvashatod a dokumentációját (angolul).

help> print                                                                 
Help on built-in function print in module builtins:

print(...)
    print(value, ..., sep=' ', end='\n', file=sys.stdout)
    
    Prints the values to a stream, or to sys.stdout by default.
    Optional keyword arguments:
    file: a file-like object (stream); defaults to the current sys.stdout.
    sep:  string inserted between values, default a space.
    end:  string appended after the last value, default a newline.

help> PapayaWhip                                                            
no Python documentation found for 'PapayaWhip'

help> quit                                                                  

You are now leaving help and returning to the Python interpreter.
If you want to ask for help on a particular object directly from the
interpreter, you can type "help(object)".  Executing "help('string')"
has the same effect as typing a particular string at the help> prompt.
>>>                                                                         
  1. A print() függvénnyel kapcsolatos dokumentáció kiírásához írd be a print kifejezést, és nyomd meg az ENTER-t. Az interaktív súgómód egy man oldalhoz hasonló tartalmat jelenít meg: a függvény nevét, rövid leírását, a függvény argumentumait és azok alapértelmezett értékeit stb. Ha a dokumentáció átláthatatlannak tűnik, ne ess pánikba. A következő fejezetek elolvasása után már többet fogsz tudni ezekről a fogalmakról.
  2. Természtesen az interaktív súgó sem tud mindent. Ha valami olyat írsz be, ami nem egy Python parancs, modul, függvény vagy egyéb beépített kulcsszó, akkor az interaktív súgó mód csak megrántja virtuális vállait.
  3. Az interaktív súgó módból való kilépéshez írd be a quit kifejezést, és nyomd meg az ENTER-t.
  4. A prompt visszavált a >>> sorozatra, jelezve hogy elhagytad az interaktív súgómódot, és visszatértél a Python Shellbe.

Az IDLE, a grafikus Python Shell is tartalmaz egy Python-képes szövegszerkesztőt.

Python szerkesztők és IDE-k

Az IDLE nem az egyetlen játékos, ha Python programozásról van szó. Míg igen hasznos a nyelv tanulása során, sok fejlesztő más szövegszerkesztőket vagy integrált fejlesztői környezeteket (IDE-k) kedvel. Ezekről itt most nem lesz szó, de a Python közösség karbantartja a Python-képes szerkesztők listáját, amely támogatott platformok és szoftverlicencek széles körét fedi le.

Megnézheted a Python-képes IDE-k listáját is, noha ezek közül még csak néhány támogatja a Python 3-at. Az egyik ilyen a PyDev, egy Eclipse bővítmény, amely az Eclipse-t egy teljes felszereltségű Python IDE-vé alakítja. Mind az Eclipse, mind a PyDev keresztplatformosak és nyílt forrásúak.

A kereskedelmi fronton az ActiveState Komodo IDE-je érdemel figyelmet. Felhasználónként kell licencelni, de a diákoknak kedvezmény jár, és elérhető egy időkorlátos ingyenes próbaváltozat.

Kilenc éve programozok Pythonban, és saját Python programjaimat GNU Emacs-ben szerkesztem, a hibakeresést pedig a parancssoros Python Shellben végzem. A Pythonban való fejlesztésnek nincs jó vagy rossz módja. Találd meg a neked megfelelőt!

© 2001–11 Mark Pilgrim